اخبار بنیاد

برگزاری کارگاه دو روزه "آینده پژوهی در عمل"

کارگاه "آینده پژوهی در عمل" با حضور جمعی از دانشجویان دکتری جامعه شناسی و مدیریت در محل بنیاد توسعه فردا برگزار گردید. در این کارگاه دو روزه، آموزش روش‌های متعارف آینده پژوهی در قالب تعریف یک مسأله عملیاتی و مشخص و همچنین حل آینده‌نگرانه آن انجام پذیرفت.

در این کارگاه، مسأله "بررسی آینده افراطی‌گری دینی در ایران با تأکید بر ابعاد ملی-امنیتی" با افق تحلیلی 10 سال آینده به بحث و نظر قرار گرفته شد و با انجام برخی از روش‌های آینده‌پژوهی نظیر پنل متمرکز، شبه دلفی، تحلیل اثرات متقابل، سناریوپردازی و تحلیل‌های لایه‌ای به چهار سناریوی محتمل منتهی شد. این سناریوها نهایتاً فضایی را برای نیل به استراتژی‌های پابرجا از منظر سیاست‌گذاری فراهم آوردند.

برنامه کارگاه:

  • روز اول:
    • تاریخ و آینده پژوهی (مدرس: آقای دکتر حامد سروری – دکترای تاریخ)
    • مبانی آینده‌پژوهی استراتژیک (مدرس: آقای دکتر محمدمجید فولادگر – سرپرست اندیشگاه تدبیر فردا)
  • روز دوم:
    • تحلیل اثرات متقابل و روش‌شناسی نرم‌افزار میک مک (مدرس: آقای احمد برومند – دانشجوی دکترای آینده پژوهی)
    • سناریوپردازی لایه‌ای با رویکرد عدم قطعیت (مدرس: آقای مازیار عطاری – مدیر عامل بنیاد توسعه فردا)

کارگاه آموزشی آینده پژوهی در عمل

اکنون به دلیل رشد شتابان علم و فناوری و افزایش پیچیدگی های جوامع انسانی و بهم تنیدگی مسائل اقتصادی، سیاسی، محیط زیستی و غیره، آینده پژوهی از یک پیشنهاد علمی مفید به یک الزام و ضرورت عینی، تبدیل شده است. بدون شناخت محیط امکان سیاست گذاری و برنامه ریزی کارآمد و موثر وجود ندارد و شدت این مسئله، در حوزه دانش‌های بین رشته‌ای و فرارشته‌ای، بیش از دیگر حوزه ها قابل درک است.
آينده پژوهی فرآيندي است که از طريق ايجاد فهم بیشتر از محیط و ناپیوستگی‌ها، به سياست گذاران، برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران کمک مي کند تا به اهداف آینده‌نگرانه و کلیدی دست یابند.
هرچه انتخاب و اجرای روش هاي به کار رفته در يک پروژه آينده پژوهی با تسلط و فهم بهتری صورت پذیرد، نتايج صحیح‌تر و قابل اتکایی برای بهره‌برداران و آموزش دیدگان حاصل خواهد شد؛ لذا آشنايي با روش هاي مختلف آينده پژوهی و حوزه کاربرد هر يک از آنها، مقدمه ضروري تفکر آینده‌نگری در هر تصمیم‌گیری است.

زمان: اواخر ماه آبان
📞ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر: 44030718 - 09353682288

برگزاری دوره 3 روزه آینده پژوهی و توسعه پایدار

  کارگاه سه روزه آینده پژوهی و توسعه پایدار به همت دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری بنیاد توسعه فردا در تاریخ های 4 - 11 و 14 مرداد ماه در محل برج نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.


  این کارگاه با شرکت نمایندگانی از دانشگاه درسدن آلمان، پادوای ایتالیا و شهرداری تهران و به زبان انگلیسی برگزار شد و اعم مطالب تدریس شده شامل معرفی آینده پژوهی، تدوین نقشه راه، مدلهای تصمیم گیری، توسعه منطقه ای، برنامه ریزی شهری و کاربرد آینده پژوهی در مباحث توسعه پایدار بودند.
این دوره ها در قالب کارگاه های آموزشی در کنار پروژه فرارفت کم کربن همسایگی دانشگاه امیرکبیر برگزار شده و هدف از برگزاری آنها آشنایی بیشتر شرکت کنندگان با مباحث اینده پژوهی و برنامه  ریزی و کاربرد آنها در توسعه پایدار بود.

 

    

 

برگزاری کارگاه آشنایی با روش‌های آینده‎پژوهی جهت کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی_ 96/03/03

 

بسمه تعالی

 

    با همت اندیشگاه تدبیر فردای بنیاد توسعه فردا در راستای اهداف راهبردی معاونت پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کارگاهی 2 روزه در اول و سوم خردادماه 96 برگزار گردید.

 

     

 

 

 

در این کارگاه هدف اصلی، ترویج دانش و هنر آینده نگری در بدنه کارشناسی و متخصصان حوزه فرهنگ آن ستاد بود و مقرر شد جهت آشنایی ایشان با روش‌های آینده پژوهی این کارگاه برگزار شود.
در این کارگاه دو روزه، "اصلاح فرهنگ مصرف به منظور نهادینه سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی" مسأله‌ای بود که برای حل با رویکرد آینده نگر انتخاب شد. سپس گزینه‌های سیاستی ارائه شده توسط اعضا در سناریوهای مختلف ارزیابی شده و میزان پابرجایی آنان (ROBUSTNESS) در آینده‌های مختلف برآورد شد. جزئیات کارگاه و عکس‌هایی از حاشیه جلسه در ادامه آورده شده است.