اخبار بنیاد

برگزاری دوره 3 روزه آینده پژوهی و توسعه پایدار

  کارگاه سه روزه آینده پژوهی و توسعه پایدار به همت دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری بنیاد توسعه فردا در تاریخ های 4 - 11 و 14 مرداد ماه در محل برج نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.


  این کارگاه با شرکت نمایندگانی از دانشگاه درسدن آلمان، پادوای ایتالیا و شهرداری تهران و به زبان انگلیسی برگزار شد و اعم مطالب تدریس شده شامل معرفی آینده پژوهی، تدوین نقشه راه، مدلهای تصمیم گیری، توسعه منطقه ای، برنامه ریزی شهری و کاربرد آینده پژوهی در مباحث توسعه پایدار بودند.
این دوره ها در قالب کارگاه های آموزشی در کنار پروژه فرارفت کم کربن همسایگی دانشگاه امیرکبیر برگزار شده و هدف از برگزاری آنها آشنایی بیشتر شرکت کنندگان با مباحث اینده پژوهی و برنامه  ریزی و کاربرد آنها در توسعه پایدار بود.

 

    

 

برگزاری کارگاه آشنایی با روش‌های آینده‎پژوهی جهت کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی_ 96/03/03

 

بسمه تعالی

 

    با همت اندیشگاه تدبیر فردای بنیاد توسعه فردا در راستای اهداف راهبردی معاونت پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کارگاهی 2 روزه در اول و سوم خردادماه 96 برگزار گردید.

 

     

 

 

 

در این کارگاه هدف اصلی، ترویج دانش و هنر آینده نگری در بدنه کارشناسی و متخصصان حوزه فرهنگ آن ستاد بود و مقرر شد جهت آشنایی ایشان با روش‌های آینده پژوهی این کارگاه برگزار شود.
در این کارگاه دو روزه، "اصلاح فرهنگ مصرف به منظور نهادینه سازی فرهنگ اقتصاد مقاومتی" مسأله‌ای بود که برای حل با رویکرد آینده نگر انتخاب شد. سپس گزینه‌های سیاستی ارائه شده توسط اعضا در سناریوهای مختلف ارزیابی شده و میزان پابرجایی آنان (ROBUSTNESS) در آینده‌های مختلف برآورد شد. جزئیات کارگاه و عکس‌هایی از حاشیه جلسه در ادامه آورده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری دوره توان افزایی مروجین فناوری نانو با همکاری بنیاد توسعه فردا _ 95/11/25

 

بسمه تعالی

 

      ((دوره‌ توان افزایی مروجین فناوری نانو)) نام دوره هایی است که توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو جهت آشنایی دانشجویان و مروجین فناوری نانو در محیط های دانشجویی برگزار می گردد.

در این رابطه ششمین دوره این برنامه در تاریخ 25 تا 27 بهمن ماه با همکاری بنیاد توسعه فردا در قالب اندیشکده الگوی پیشرفت نانو در محل پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید.

در این دوره ها سعی بر این است که توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای مروجان ارائه شود. معرفی فعالیتها و برنامه های ستاد نانو بخشی از این رخداد است.در این دوره از اندیشکده الگوی پیشرفت نانو -که بنیاد  توسعه فردا مدیریت آن را بر عهده دارد- دعوت شد روایت پایه گذاری ستاد نانو و تدوین سند ملی نانو را برای دانشجویان ارائه کند.

 انگیزه بنیاد توسعه فردا از حضور در این گونه رخدادها، گفتمان سازی بر پایه درس آموخته های تجارب بومی توسعه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنرانی جناب آقای مهندس صابر میرزایی معاونت محترم پژوهش و توسعه مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری در محل بنیاد به مناسبت آغاز سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی _ 95/11/24

 

بسمه تعالی

  
به مناسبت آغاز سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، روز یکشنبه مورخ 24 بهمن ماه 95 جناب آقای مهندس صابر میرزایی معاونت محترم پژوهش و توسعه مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری با حضور گرم و صمیمانه خود در دفتر بنیاد توسعه فردا درباره تجربه انقلاب اسلامی سخنانی ایراد نمودند. در این نشست صمیمانه دوستان حاضر نیز به بیان نظرات و سوالات خود پرداختند.