طب سنتی میدان بحث علمی: یک روز، یک موضوع و دو وبینار!

 

 

طب سنتی میدان بحث علمی: یک روز، یک موضوع و دو وبینار

 

   پیش‌ازاین و به دنبال نامه‌نگاری‌های معاون وزارت بهداشت و انجمن علمی طب سنتی، طی یادداشتی در سایت بنیاد توسعه فردا با عنوان: «طب سنتی و سؤالات بی‌پاسخ!» پرسش‌های بی‌پاسخ در این حوزه پرمناقشه و داغ این روزها را ارائه کردیم.

 

در آن یادداشت اشاره کردیم که برای دید همه‌جانبه به موضوع و بررسی علمی آن، لازم است همه طرف‌های بحث رودررو قرار گیرند و اجازه طرح مستقیم دیدگاه‌های خود را برای واکاوی پرسش‌های بی‌پاسخ بیابند.

 

اما در هفته‌ای که گذشت، در یک روز یعنی پانزدهم آبان ماه، شاهد برگزاری دو وبینار، یکی با عنوان: شبه‌علم و علم سنتی و دیگری با عنوان: ‌جایگاه طب ایرانی در دانش معاصر از سوی دیگر بودیم.

 

همین رویداد به‌تنهایی نشانه آن است که احتمالاً جامعه علمی ما هنوز آمادگی کافی برای بحث مستقیم علمی در این حوزه را ندارد.

 

بااین‌حال اندیشگاه سرو حسب وظیفه ذاتی خود در گرد هم آوردن دیدگاه‌های متعارض و گونه‌گون در حوزه سلامت به‌منظور شناسایی و حل مسائل واقعی جامعه در این حوزه در تلاش است خلاصه‌ای از هر دو وبینار را تهیه و تقدیم علاقه‌مندان و اندیشمندان کند تا دست‌کم روی کاغذ فرصت رودررویی این دیدگاه‌ها فراهم شود.

 

ان‌شاءالله در اسرع وقت این محتواها جمع‌آوری و به شکل متنی قابل‌مطالعه و داوری علمی در همین کانال ارائه شود.امیدواریم بتوانیم امانت‌دار دیدگاه‌های علمی صاحب‌نظران باشیم و راه را برای علمی‌تر کردن فضای متخصصان دلسوز سلامت هموار کنیم.

 

  

اندیشگاه سرو - فرنوش صفوی‌فر