برگزاری دومین دوره آینده‌پژوهی کودکان و نوجوانان با عنوان «سفر با قطار آینده»- 98/07/18

 در دومین کارگاه تقویت آینده‌نگری، به مسافران کودک و نوجوان قطار آینده، مراحل و چگونگی ساخت آینده آموخته شد.

 در این کارگاه که روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸ در چهار مرحله (ایستگاه) برگزارشد، سعی شد با استفاده از کاردستی، موسیقی و انواع بازی (با توپ و …)، مباحثی مانند تصاویر، مسیرها، روندها، پیامدهای تصمیم‌گیری و نقش هر یک از آدم‌ها بعنوان «قهرمان آینده» با مشارکت فعال شرکت‌کنندگان ارائه شوند.


استقبال شرکت کنندگان در طول کارگاه به حدی افزایش یافت که پیشنهاد دادند فرصت استراحت بین مراحل ماقبل آخر و آخر حذف شود. برخی از والدین شرکت‌کنندگان نیز در پایان کارگاه، فراهم شدن زمینه شرکت فرزندانشان در کارگاههای بعدی را خواستار شدند.
این کارگاه که با مشارکت اندیشگاه تدبیر فردا- بنیاد توسعه فردا-، پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، بر اساس درس آموخته‌های کارگاه اول، باز طراحی و اجرا شد.


شایان ذکر است بزودی علاوه بر برگزاری کارگاه‌های مشابه، از مرحله نخست یک بازی آینده‌نگرانه (که در سه مرحله طراحی شده است) نیز رونمایی می‌شود. فراخوان کارگاه‌ها و بازی‌ها بزودی علاوه بر وب سایت و کانال‌های پیام‌رسان بنیاد توسعه فردا، در صفحه اینستاگرام ویژه این پروژه به آی دی: foresight_for_children@ نیز برای اطلاع علاقه‌مندان گرامی منتشر می‌شود.