به مناسبت چـهـلـمـیـن روز شـهادت سردار دلـها - 98/11/24

 

                                                                       بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
? مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَ مِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَ ما بَدَّلوا تَبديلًا (احزاب-23)

در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند.

 

 

✅ چهل روز است که این آیه شریفه را بیشتر می‌شنویم. هربار که شنیده‌ایم به یاد سردار آسمانی‌مان افتاده‌ایم و هرگاه که ذکری از وی می‌شود به یاد این آیه می‌افتیم.

 

اما اکنون تأملی در این آیه:

? مِنَ المُؤمِنينَ رجالٌ >>> اشاره دارد به مردانی برجسته و استثنایی که: اولاً به مؤمنان تعلق دارند. مردانی که مانندشان را در بین غیرمؤمنان نمی‌توان یافت. ثانیاً آنها در بین مؤمنان نیز سرآمد هستند.

? صَدَقوا ما عاهَدوااللهَ عَلَیه >>> این «رجال»، بر پیمان فطری خود با خداوند صادقند. این ویژگی «صدق» همان خصوصیتی است که در غیر مؤمنان یافت نمی‌شود. کافران و منافقان این پیمان فطری با خدا را تکذیب و انکار می‌کنند، پس حتی با خویشتن صداقت ندارند. «صدق» به معنای مطلق و اصیلش نزد مؤمنان است و غیر مؤمنان را نمی‌توان صادق دانست.

? اما آن رجال صادق:

فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ >>> از بین آن «رجال»، برخی در حالی که بر این پیمان بودند عمر را به پایان رساندند. تعبیر «قضی نحبه» به عهد و پیمانی اشاره دارد که به طور قطع و کامل وقوع یافته باشد. به تعبیر مصطلح بین ما اشاره دارد به ایستادن بر سر پیمان تا پای جان.

? وَ مِنهُم مَن يَنتَظِرُ >>> اشاره دارد به کسانی از همان «رجال» که روزگار عمرشان هنوز سپری نشده و منتظرند تا بر همین عهد و پیمان جان بدهند.

? وَ ما بَدَّلوا تَبديلًا >>> این مؤمنان، هرگز عوض نشدند، پایبندی به آن عهد و پیمان الهی هرگز و به هیچ‌گونه دستخوش حوادث و تغییرات زمانه نشد. (این هم نشان دیگری از سرآمدی آنان در میان مؤمنان)

 

 

? و اما حاج قاسم سلیمانی هرسه ویژگی آن *«رجال صادق»* را داشت:

  1.  هرگز در کشاکش حوادث روزگار از این راه بازنایستاد (وَ ما بَدَّلوا تَبديلًا)
  2.  بیش از چهل سال در حال رزم و جهاد بود و در آرزوی شهادت (وَ مِنهُم مَن یَنتَظِرُ)
  3. تا آن که به دوستان و یاران شهیدش پیوست (مَن قَضی نَحبَهُ)

 

▫️ رحمت خدا بر حاج قاسم سلیمانی، راهش پر رهرو و دشمنانش خوار و ذلیل باد.