انتشار گزارش مشروح نشست کافه آینده سی‌وهشتم - 02/10/30

 

 

 🔰  انتشار گزارش مشروح نشست کافه آینده سی‌وهشتم

 

⬅️ موضوع: «آینده علم در قرن پانزدهم هجری»

 

 ⏰ تاریخ برگزاری: 15آبان ماه 1402

 

🔸 علم و دانش صفتي ستايش شده براي تمامي فرهنگ ها و آيين هاي آسماني است. از منظر اسلام، علم منشأ و منبع ثروت، منشأ قدرت، مقدمه ای ضروری برای نیل به درجات والای ایمان، عزت اجتماعی مسلمین، لازمه تعالی و رشد انسان در مسیر کمال و همچنین لازمه مقابله با بحران‌ها و فتنه‌ها و جدایی سره از ناسره در جامعه اسلامی است. از این رو نقش علم در گشایش افق آینده ایران اسلامی بسیار حایز اهمیت است. بنابراین ترسیم سناریوهای آینده علمی ایران نقش مهمی در روشن کردن مسیر جهت نیل به آن هدف والا دارد.

🔸 در همین راستا #بنیاد_توسعه_فردا در پاییز سال ۱۴۰۲ موضوع گفتگوهای *کافه آینده* را با شعار «ایران آینده، سرزمین دانایی» بر محور علم متمرکز نمود تا از این طریق بتوان در گام نخست به تعریفی دقیق از جایگاه علم و فناوری در آینده ایران اسلامی دست یافت و در گامی دیگر به ترسیم سناریوهای محتمل علم و فناوری در آینده کشور اقدام نمود. بدون شک یکی از افق‌های مهم در آینده، ساخت تمدن ایرانی- اسلامی مبتنی بر علم و دانش می‌باشد.

 در نشست آبان‌ماه کافه آینده پیرامون سولات زیر به گفتگو پرداختیم:

🔹 چگونه زبان فارسی می‌تواند جایگاه خود را به عنوان زبان علمی به دست آورد؟

🔹 چگونه مهاجران و همسایگان حوزه تمدن ایرانی اسلامی خواهند توانست آینده مشترکی در علم و فناوری این سرزمین بسازند؟

🔹 چگونه ایران پنجاه سال آینده خواهد توانست جهت‌گیری‌های تازه‌ای برای علم تعریف کند؟

🔹 کشورهای مسلمان چگونه می‌توانند برای رشد علم و فناوری و تحقق تمدن اسلامی با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند؟

🔹 تکیه بر کدام مزیت‌ها و ظرفیت‌های ویژه‌، تا پنجاه سال آینده، ایران را به مقصدی جهانی برای علم‌آموزی تبدیل خواهد کرد؟🔸 همچنین در نشست آذر تلاش کردیم با توجه به سناریوهای طرح شده آبان ماه به تمرین تصویر سازی علم در ایران اسلامی بپردازیم.

 

جهت دانلود فایل pdf گزارش مشروح کلیک نمایید.