بسمه تعالیان‌شاءالله از نیمه شهریور ماه به‌تدریج مقالات نگاهی به سوره شعرا بر اساس تفسیر المیزان فی تفسیر القرآن، تحت عنوان «دعوت‌نامه»، تقدیم خواهد شد. مقالات تقدیمی، تحریر درس‌های استاد گران‌قدر جناب آقای سید محمد روحانی (معلّم ارجمند و نویسنده کتاب «ایستاده در باد») در شرح تفسیر سوره مبارکه شعرا مبتنی بر تفسیر نورانی المیزان است. محور اصلی مقالات دعوت‌نامه، راه و رسم دعوت‌گری بر اساس آموزه‌های قرآن است.

 

- دعوت‌نامه یکم:

".... تقریباً در تمامی بخش‌های این سوره، مسئله دعوت خداوند از انسان‌ها برای زندگی کردن برپایه حقایقی که او خود به انسان‌ها می‌آموزد -یعنی دین- موردتوجه قرار گرفته اما نکته مهم این است که ساختار طرح موضوع در این سوره، برپایه گفتگو با دعوت‌کننده‌ای است که عملاً در راه دعوت الهی خود با مشکلات فراوانی مواجه است. دعوت‌کننده‌ای که از جانب خدا مأموریت یافته تا انسان‌ها را به دعوت خداوند فرابخواند، اما می‌بینیم که مردم به دعوت او، چنان‌که باید، توجه نشان نداده از آن سر باز می‌زنند. بنابراین چنان‌که علامه می‌فرمایند، در این سوره، ما با نوعی تسلی و تسلیت خداوند به پیغمبرش مواجهیم. تو گویی پیامبر از این‌که مردم دعوتش را قبول نمی‌کنند و به حرفش گوش نمی‌سپارند، غمگین است و در عمق وجود خود احساسی شدید، از نوع گرفتگی و قبض می‌کند. نه‌فقط حرفش را نمی‌پذیرند، که او را موردحمله قرار داده و بدترین اهانت‌ها را بر او روا می‌دارند. به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر به او می‌گویند که تو دیوانه‌ای: انک لمجنون و اگر کمی مؤدبانه‌تر سخن بگویند او را شاعر می‌نامند: بل هو شاعر....."

".....: تن دادن به ادب لیبرالی و سرباززدن از دعوت دیگران، توهمی است که نه عقل آن را می‌پسندد و نه دین بر آن صحه می‌گذارد. به اسم قبیح بودن هرگونه دعوتگری، انسان‌ها را به‌سوی اخلاق لیبرالی دعوت کردن، اگر یک مغالطة فریبکارانه نباشد، دست‌کم یک تناقض آشکار است....."

 

سرفصل مطالب مقاله اول، "تبدیل‌شدن گنجشک به کلاغ":

تأملاتی در

ـ حروف مقطعة قرآن

ـ تفسیر قرآن به قرآن

ـ محتوای اصلی سورة شعراء: تکذیب دعوت الهی

ـ تحلیلی فلسفی از «دعوت و دعوتگری»

ـ وجودشناسی «دعوت و ارشاد»

ـ دعوتگر بودن خداوند

ـ انسان‌شناسی «دعوت و ارشاد»

ـ ادب و اخلاق لیبرالی

 

 

 ادامه مطلب را در فایل مربوطه از لینک زیر دریافت و مطالعه فرمایید:

 

دانلود:

1- مقاله اول با عنوان «دعوت‌نامه یکم»